Aparthotel Římská 14

Okolí

Úvod / Okolí

Residence Aparthotel Římská 14 se nachází v srdci města. Hned za prahem naší residence na vás čekají působivá muzea, úchvatná architektura, ale i množství nákupních příležitostí – Praha zkrátka nabízí pro každého něco. Ať už tedy toužíte po objevování historie, kultury, umění, gastronomie, zábavy nebo nakupování, vydejte se na procházku a zažijte živé moderní město, které respektuje své historické kořeny.

Muchovo muzeum

Pro všechny obdivovatele secese je nezbytné navštívit Muchovo muzeum. Bylo otevřeno v roce 1998 a je věnováno výhradně Alfonsi Muchovi a vystavuje velké množství děl tohoto zásadního malíře české historie.

Otočná hlava Franze Kafky

Socha Davida Černého z roku 2014 láká denně stovky lidí na Národní třídu, kde je k vidění otočná hlava Franze Kafky, jednoho ze světově nejznámějších českých spisovatelů. která spojuje odkaz města s moderními technologiemi a uměním. Socha, která je tvořena 42 kinetickými ocelovými deskami a je vysoká 11 metrů, odráží světlo a neustále se otáčí, je jedním z nevynechatelných míst při procházce centrem města.

Národní galerie Praha

Národní galerie Praha spravuje nejrozsáhlejší sbírku umění v České republice. Výstavy jsou prezentovány v řadě historických budov na území hlavního města, například ve Veletržním a Schwarzenberském paláci. Sbírky Národní galerie zahrnují mistrovská díla českého i světového výtvarného umění.

Museum Kampa

V Museu Kampa se nachází největší sbírka umění jednoho z prvních abstraktních umělců Františka Kupky. V muzeu byla dříve vystavena díla umělců jako Toyen a Andyho Warhola. Kampa je pro všechny milovníky moderního umění nepřehlédnutelným muzeem.

Strahovský klášter

V areálu Strahovského kláštera, který byl založen v roce 1140, se nachází unikátní Strahovská knihovna se sbírkou středověkých rukopisů, map a glóbů. Ve Strahovské galerii se nachází také bezkonkurenční sbírka gotických obrazů, rudolfínských uměleckých děl a mistrovských děl baroka a rokoka.

Josefov

Josefov je historickým centrem pražské židovské obce, která má k městu dlouholetý vztah. Při toulkách po čtvrti je třeba navštívit Židovské muzeum v Praze, kde se nachází Maiselova synagoga, Španělská synagoga, Pinkasova synagoga, Obřadní síň a další. Historické náhrobky na Starém židovském hřbitově jsou majestátní připomínkou bohatého dědictví města.

Jeruzalémská synagoga

Vysoká synagoga byla dokončena v roce 1568, ve stejném roce jako židovská radnice. Synagoga byla v průběhu let několikrát oopravována a rekonstruována. Dodnes má krásný štukový strop, který kontrastuje s moderní fasádou radnice.

Klementinum

Klementinum je rozlehlý komplex barokních budov, vyskytující se ve Starém Městě. Najdeme zde například Národní knihovnu České republiky, která skrývá barokní knihovní sál. Pokud máte rádi hudbu, během roku se zde pořádá řada festivalů.

Muzeum komunismu

Muzeum komunismu, které bylo otevřeno v roce 2001, poskytuje návštěvníkům podrobný pohled na život v komunistickém Československu. Toto ojedinělé místo, jehož součástí jsou mimo jiné autentické pamětní předměty, interaktivní multimédia (například nahrávky a obrazy socialistického realismu), poskytuje fascinující pohled na život od konce 40. let 20. století až po sametovou revoluci v roce 1989.

Židovské muzeum

Židovské muzeum pojímá významná místa, jako je Starý židovský hřbitov a Španělská synagoga, a také pozoruhodné expozice, které přibližují umění a kulturu židovské komunity. Pokud vás zajímají spíše vzácné rukopisné dokumenty, nebo jejich sbírka audiokazet z období před holocaustem, je toto muzeum místem, kde získáte jedinečný přístup k historii židovské komunity.

Národní muzeum

V Národním muzeu, které je rozmístěno v budovách po celém městě, jsou kromě uměleckých sbírek k vidění i sbírky mineralogické, zoologické, antropologické a další. Bylo založeno na počátku 19. století a je nejstarším muzeem v České republice.

Muzeum Franze Kafky

Muzeum Franze Kafky je celé věnované jednomu z nejvýznamnějších českých spisovatelů a umožňuje návštěvníkům dozvědět se více o tomto autorovi. Hlavní expozice je uznávaná díky sbírce mnoha raných vydání Kafkova díla, která jsou vystavena vedle jeho vlastních deníků, fotografií, kreseb a osobních dopisů, z nichž mnohé nebyly dosud nikdy k vidění a nejsou nikde jinde k dispozici.

Stavovské divadlo

Stavovské divadlo, které je od roku 1920 přístavbou Národního divadla, se věnuje mnoha baletům a operám a zaměřuje se na skladby Wolfganga Amadea Mozarta, protože zde tento geniální skladatel dokonce i sám dirigoval. Režisér Miloš Forman zde natáčel jeho oscarový snímek Amadeus.

Národní divadlo

Národní divadlo, ikonická historická stavba z roku 1883, je jedním z nejproslulejších divadle českého umění a historie. Opera, balet a činohra to vše zde, či na Nové scéně, můžou milovníci umění zažít.

Rudolfinum

Česká filharmonie je v novorenesanční budově Rudolfina doma již více než 60 let. Dvořákova síň, největší hudební místo ve městě, je jedním z hlavních dějišť Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a je známé svou výjimečnou akustikou. V lednu 1896 v ní poprvé dirigoval Českou filharmonii sám Antonín Dvořák.

Státní opera

Státní opera, která byla nedávno znovu otevřena, je známá svou historií a vazbami na německou menšinu v Praze. Budovu navrhli architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer a má největší kapacitu ze všech pražských divadel. Donedávna byla známá jako Nové německé divadlo a Smetanovo divadlo, než byla přejmenována na Státní operu Praha.

Pražský hrad

Pražský hrad, sídlo kanceláře prezidenta České republiky bylo původně sídlem českých králů, císařů Svaté říše římské a československých prezidentů. V areálu se dále nachází katedrála svatého Víta, jedna z nejznámějších pražských staveb. Její výstavba trvala více než 600 let a je ukázkovým příkladem gotického slohu.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí a Pražský orloj se nacházejí v židovské čtvrti Josefov, kde se nachází také Týnský chrám a Klementinum. Když vystoupáte na vrchol věže Staroměstské radnice, naskytne se vám úchvatný pohled na mnoho historických monumentů Prahy. Staroměstské náměstí patří k nejoblíbenějším cílům ve městě a určitě byste si ho při návštěvě města neměli nechat uniknout.

Malá strana

Malá Strana je jednou z nejstarších pražských čtvrtí. Nachází se na západním břehu Vltavy a dostanete se do ní pěšky přes Karlův most. Doporučujeme zde navštívit také barokní kostel svatého Mikuláše, který je známý svými varhanami ze 17. století.

Vyšehrad

V bazilice svatého Petra a Pavla a na Vyšehradském hřbitově jsou uloženy ostatky mnoha významných Čechů, například Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Karla Čapka a Alfonse Muchy. Nachází se zde také nejstarší pražská rotunda svatého Martina, která pochází z 11. století.

Obecní dům

Obecní dům, který se nachází na Náměstí Republiky, byl dokončen v roce 1911 a je nádherným příkladem pražské secesní architektury. Objednejte si prohlídku celého komplexu, prohlédněte si úchvatnou Smetanovu síň a četná umělecká díla a sochy známých umělců, jako jsou Alfons Mucha a Jan Preisler.

Tančící dům

Tančící dům, který byl inspirován Fredem Astairem a Ginger Rogersovou, je symbolem moderní pražské architektury. Pro svůj výrazný, pokroucený tvar je esteticky považován za dekonstruktivistickou stavbu. V budově se nachází galerie a kavárna, které nabízejí krásný výhled na Prahu do všech stran.

Prašná brána

Věž Prašná brána, jedna ze 13 historických pražských bran, je považována za nejhonosnější ze vstupů do Starého Města a často se využívala pro slavnostní korunovace. Její název je odvozen od faktu, že kdysi sloužila jako skladiště střelného prachu.

Dům U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží, který slouží jako České muzeum kubismu, navrhl v roce 1912 Josef Goár a je fascinujícím příkladem kubistické architektury. Své jméno dostal podle sousední barokní sochy.

Václavské náměstí

Na Václavském náměstí, které je výraznou dominantou Nového Města, se nachází jedna z nejvýznamnějších pražských nákupních čtvrtí. Náměstí bylo původně trhem a ve 14. století bylo přejmenováno podle českého patrona Václava. Pokud náměstí navštívíte v zimě, konají se zde fantastické vánoční trhy, které byste si neměli nechat ujít.

Pařížská ulice

Staroměstské náměstí je spojeno s Čechovým mostem dominantní nákupní Pařížskou ulicí, která je lemována secesními měšťanskými domy. Při procházce touto ulicí narazíte na řadu známých luxusních butiků vyhlášených módních značek.

Palladium

Obchodní centrum Palladium, které bylo otevřeno v roce 2007, hostí více než 170 obchodů v samotném srdci Nového města a nabízí vše, co byste z hlediska nakupování a občerstvení mohli potřebovat.

Na Příkopě

Proslulá ulice v centru Prahy, která spojuje Václavské náměstí s Náměstím Republiky. Je to fantastické místo, kde objevíte světoznámé luxusní butiky i Českou národní banku. Je považována za předěl mezi Starým a Novým Městem.

Havelský trh

Havelský trh, ikonický trh na Starém Městě, se nachází v Havelské ulici a nabízí delikátní sortiment čerstvého ovoce a zeleniny. Užijte si kontakt s farmáři z celé země a ochutnejte jejich lahodné produkty.

Náplavka

Náplavka je nádherný trh na nábřeží, který láká jak obyvatele, tak turisty. Každou sobotu se zde prodávají kvalitní sezónní potraviny od ovoce a zeleniny až po sýry a vejce.

Lucerna Music Bar

V Lucerna Music Baru, který se nachází v paláci Lucerna, je dejištěm hudebních skvostů, jako například Mezinárodní jazzový festival Praha. Music bar byů otevřen v roce 1995 a od té doby se stal ikonickým nočním klubem pro víkendové večery, ale také odrazovým můstkem pro začínající místní hudebníky. V tomto podniku si každý najde něco pro sebe, ať už máte rádi jazz, nebo moderní party hudbu.

Dlouhá ulice

Dlouhá ulice se nachází v blízkosti Starého Města a snoubí se v ní historický odkaz Prahy s živelností moderního lifestylu. Ulici lemují některé z nejlepších pražských restaurací, hospod a klubů, které zaručí úžasnou zábavu a gastronomické zážitky.

Jazz Dock

Jazz Dock je jedinečným místem pro fanoušky moderního i klasického jazzu. Moderní stavba vyvolává pocit, že pluje na vodě a patří k dalšímu z ikonických míst na břehu Vltavy.

U Fleků

Tradiční český bar, pivovar, restaurace a pivní zahrádka na jednom místě. Zákazníci si zde mohou vychutnat nejen tradiční česká jídla, ale také živou atmosféru při poslechu živé hudby. Restaurace U Fleků, která je zároveň pivovarské muzeum, které nabízí prohlídky a ochutnávky piva, se nachází v blízkosti Národního divadla.